Οι Jaguar ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο της κατηγορίας μετά τη νίκη επί των Texans

Ο Τράβις Ετιέν έτρεξε για 108 γιάρδες και ένα touchdown πριν από το ημίχρονο, ο Τάισον Κάμπελ επέστρεψε για ένα σκορ και οι Τζάκσονβιλ Τζάγκουαρς απέσπασαν εννέα ματς εναντίον του Χιούστον νικώντας τους Τεξανούς με 31-3 την Κυριακή για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους συνολικά.

Το Jacksonville (8-8) βρίσκεται στην πρώτη θέση στο AFC South και θα κέρδιζε το τμήμα για πρώτη φορά από το 2017 με μια νίκη εντός έδρας επί του κατρακυλούντος Τενεσί την επόμενη εβδομάδα στον τελικό της κανονικής περιόδου. Οι Τιτάνες (7-9) έχουν υποχωρήσει έξι σερί.

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ΣΤΟ FOXNEWS.COM

Ο κόρνερ μπακ της Τζάκσονβιλ Τζάγκουαρς, Τάισον Κάμπελ (32) ανακτά ένα χτύπημα από τον Ρόις Φρίμαν (26) των Χιούστον Τεξανς κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου αγώνα ποδοσφαίρου NFL στο Χιούστον, Κυριακή, 1 Ιανουαρίου 2023. Ο Κάμπελ (32) σκόραρε στο παιχνίδι.

(AP Photo/Eric Christian Smith)

Ο Τρέβορ Λόρενς εκτόξευσε 152 γιάρδες, αλλά έπαιξε μόλις μία κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ετιέν δεν κουβαλούσε την μπάλα μετά το ημίχρονο με τους Τζάγκουαρς να προηγούνται με 28-3 σε αυτή που θα ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας επί του Χιούστον από το 2017.

Οι Τζάγκουαρς έφτασαν στο 21 στο ημίχρονο και ένα τρέξιμο 3 γιάρδων από τον Σνούπ Κόνερ έκανε το 28-0 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Τεξανοί (2-13-1) έκοψαν ένα σερί εννέα ήττων με νίκη επί του Τενεσί την περασμένη εβδομάδα, αλλά δυσκολεύτηκαν σε όλους τους τομείς την Κυριακή εναντίον του Τζάκσονβιλ για να τους αφήσουν χωρίς νίκη εντός έδρας για πρώτη φορά στην ιστορία του franchise.

Ο Ντέιβις Μιλς εκτόξευσε για 202 γιάρδες, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τους Τεξανούς στην τελική ζώνη και έσκασε την μπάλα που επέστρεψε ο Κάμπελ για το touchdown.

Ο στρατηγός των Χιούστον Τέξανς, Ντέιβις Μιλς (10) πιέζεται από το αμυντικό άκρο της Τζάκσονβιλ Τζάγκουαρς, Ρόι Ρόμπερτσον-Χάρις (95) καθώς περνάει κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ενός αγώνα ποδοσφαίρου NFL στο Χιούστον, Κυριακή, 1 Ιανουαρίου 2023.

NFL OFFICIATING DRAWS IRE AFTER DOLPHINS FUMBLE OFF THE BOARD VS PATRIOTS

Το Χιούστον σταμάτησε στο τέταρτο και στο 1 από τα 45 του στην πρώτη κατοχή για να δώσει στον Τζάκσονβιλ εξαιρετική θέση στο γήπεδο στην πρώτη του κίνηση. Οι Jaguar προηγήθηκαν 7-0 όταν ο JaMycal Hasty σκόραρε σε μια διαδρομή 5 γιάρδων.

Ο Τζάκσονβιλ έκανε το 14-0 όταν ο Ετιέν έκανε 62 γιάρδες για ένα touchdown στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο πρωτάρης Jalen Pitre είχε ένα σουτ για να τον σταματήσει στη γραμμή, αλλά αστόχησε στο τάκλιν και ο Ετιέν απλά ξεπέρασε τους υπόλοιπους αμυντικούς του Χιούστον για το σκορ.

Η άμυνα μπήκε στο σκορ όταν ο Τζος Άλεν απέλυσε τον Μιλς με την επόμενη κατοχή του Χιούστον και ανάγκασε ένα μπάχαλο το οποίο πέτυχε ο Κάμπελ και επέστρεψε 12 γιάρδες για ένα TD για να κάνει το 21-0. Ήταν το πρώτο touchdown της καριέρας του.

Ο Ντέσμοντ Κινγκ έκοψε τον Λόρενς μετά από αυτό, αλλά οι Τεξανοί ήταν άδειοι όταν ο Μιλς πέταξε ένα ατελές πέρασμα στο τέταρτο και στο 5 από το 10.

Το Χιούστον ανέβηκε τελικά στο ταμπλό όταν το γκολ του Ka’imi Fairbairn στα 56 γιάρδα έκανε το 28-3 με περίπου έξι λεπτά να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Τζάκσονβιλ Τζάγκουαρς που τρέχει πίσω Τράβις Ετιέν Τζούνιορ (1) τρέχει για ένα touchdown εναντίον των Χιούστον Τέξανς κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ενός αγώνα ποδοσφαίρου NFL στο Χιούστον, Κυριακή, 1 Ιανουαρίου 2023.

Ο Ράιλι Πάτερσον επέκτεινε το προβάδισμα σε 31-3 με ένα γκολ 53 υάρδων με περίπου έξι λεπτά να απομένουν.

Ο CJ Beathard ανέλαβε αφού ο Λόρενς βγήκε έξω και εκτόξευσε για 29 γιάρδες και τον απομάκρυνε ο Pitre, ο οποίος οδηγεί τους Τεξανούς με πέντε κοψίματα αυτή τη σεζόν.